Google

Fotogalerie

Prohlížeč se objeví po kliknutí na obrázek.

pondělí 2. ledna 2012

Maďaři sní o starých Uhrách.

"Ty neznáš Maďary," vyčítal sapér Vodička Švejkovi, který nesl jedné maďarské paničce dopis od nadporučíka Lukáše. "Tady musíme bejt vopatrní. Já ho plácnu. Já ho chytnu za krk, že poletí jako šrapnel. Na ty maďarský kluky se musí vostře. Jakýpak s nima caviky.""

V Maďarsku 1. ledna 2012 vstoupily v platnost ústavní změny. Nová ústava, kterou prosadila konzervativní vláda Viktora Orbána, obsahuje nacionalistické prvky a zvyšuje vládní kontrolu nad justičním systémem i centrální bankou.Preambule ústavy obsahuje odkaz na křesťanství a středověké maďarské království. Bůh a křesťanství mají udržovat "duchovní a intelektuální jednotu maďarského národa". Manželství je dle ústavy svazkem muže a ženy.


Země se už oficiálně stát nejmenuje Maďarská republika, nýbrž jen Maďarsko. Ústava rovněž dává možnost Maďarům žijícím mimo Maďarsko zúčastnit se maďarských voleb. Za hranicemi je totiž víc Maďarů než v samotném Maďarsku. (To se celkem oprávněně nelíbí Slovákům, protože postupem času můžou opět přijít o velkou část území, včetně Košic.)


Ústavní dodatek uvaluje na opoziční socialisty, jakožto následníky bývalé komunistické strany, odpovědnost za zločiny komunismu. Socialistická strana je výslovně označena za "zločineckou organizaci". Těm jejím členům, kteří byli funkcionáři za totalitní éry, tak hrozí sankce v podobě snížení či dokonce zrušení starobního důchodu.


Orbánova strana Fidesz (Svaz mladých demokratů) získala ve volbách v roce 2010 dvoutřetinovou většinu v parlamentu, což jí umožňuje společně s Křesťanskodemokratickou lidovou stranou (KDNP) prosazovat v parlamentu ústavní změny.


V Maďarech se nevyznal nejen Švejk, dodnes se v nich vyzná málokdo. Kdo s nimi trávil pobyt v československé armádě, ví, že jejich "neschopnost" naučit se pár slov jakéhokoli slovanského jazyka a porozumět rozkazu byla přímo ukázková a odsoudila je vojnu přežít ve zdraví v kotelnách či u prasat. Je to národ, který v minulosti měl schopnost při každé vhodné příležitosti se zmocnit nějakého sousedního území.


Odkazy:

Kossuth 1848

Rakousko-Uhersko.

1 komentář:

  1. keby nie tej nacionalistickej politiky, tak Orbanovi fandim! Prva lastovicka (po Islande) co zistila, ze s bankami, ktore su "out of the box" tj nadnarodne a nikym nekontrolovatelne, sa inak jednat neda. Byt dozivotnym dlznikom, ktory bude kazdorocne reformami skrtit narast dlhu za cenu socialnej mizerie, uz asi nikoho nebavi...

    OdpovědětVymazat

Kopírování textů i obrázků je možné s podmínkou, že se uvede jako zdroj Rozhledy 010.