Google

Fotogalerie

Prohlížeč se objeví po kliknutí na obrázek.

úterý 6. prosince 2011

Romové v Rusku dostanou ombudsmana.

Oficiálně v Rusku je podle sčítání v roce 2003 evidováno 183.000 Romů (Цыгане), jejich skutečný počet se odhaduje na 0.5 milionu. Velká část (asi 25 procent) z nich žije v bohatých oblastech Stavropol, Krasnodar, Rostov. Nesrovnalosti v údajích jsou vysvětlovány tím, že Romové jednak nemají trvalý pobyt, jednak při sčítání neuvádějí romskou národnost.


Romové tvoří asi 0,30 procent ruského obyvatelstva, což je proti středoevropským zemím zanedbatelný poměr. Stejně tak jako ve všech zemích Evropy je to i v Rusku problematická menšina. Na rozdíl od jiných evropských zemí (např. Francie a Bulharsko Romy vystěhovávají) ruské úřady jsou k nim tolerantní. Ministerstvo pro místní rozvoj se snaží vytvořit instituci, která by Romům zajišťovala zvláštní péči.


Důležitým krokem směrem k romské komunitě má být osvěta, například přinutit Romy chodit k lékaři a do školy. Školní docházka je sice úřady vynucena, ale pouze do doby sňatku: děvčata se vdávají ve 12 letech, chlapci žení ve 14, potom už do školy nechodí. Vzhledem k tomu, že děti do školy přicházejí v 9 až 10 letech, znamená to, že jejich školní docházka trvá maximálně 3 roky.


Romové v Rusku většinou nepracují (v průměru jich nepravidelně pracuje asi 10 procent), většinou se toulají, žebrají a obtěžují ostatní obyvatelstvo. Tento stav je přičítán nízké gramotnosti a nedostatečné snaze ovlivňovat život této komunity.


Problémy Romů se začala zabývat mezirezortní skupina, vedená místopředsedou ruské vlády Kozakem, která by chtěla zřídit funkci ombudsmana pro práva Romů (омбдусмена по правам цыган). "Je to dobrý nápad" říká Naděžda Demeterová, expertka pro romské problémy v OBSE i Radě Evropy. "Takoví inspektoři, kteří spolupracují s vládami a parlamenty mnoha zemí, se osvědčili. Příkladem je Slovensko."


Podle Demeterové ministerstvo pro místní rozvoj a Federální národní kulturní autonomie nyní vyvíjejí speciální program, který má řešit nejen problémy vzdělání a zaměstnanosti, ale také zapojení Romů do společnosti. Romové by se měli naučit bydlet, používat tekoucí vodu, elektřinu a další vymoženosti civilizace, jako ostatní obyvatelstvo. V každém kraji by mělo být vytvořeno romské centrum.

Žádné komentáře:

Okomentovat

Kopírování textů i obrázků je možné s podmínkou, že se uvede jako zdroj Rozhledy 010.