Google

Fotogalerie

Prohlížeč se objeví po kliknutí na obrázek.

neděle 4. prosince 2011

Barborky, starý adventní zvyk.

Svatá Barbora má svátek 4. prosince. S tímto dnem je spojen starý zvyk charakterizující adventní a vánoční období. Jedná se řezání větviček třešní, které o vánocích rozkvetou.


Zvyk řezat 4. prosince Barborky je zvyk, který se zrodil v dávných dobách a udržuje se v mnoha zemích, nejedná se tedy jen o český mrav. Tento den také býval lidovou slavností mladých dívek, které si vyrobily cukrová srdíčka a roznášely je po domech.


Podle tradice se sice hovoří jen o Barborkách z třešní, je však možné uříznout větvičky i z dalších ovocných stromů, jabloní, hrušní, švestek, a také z kaštanů. Větvičky se dají do vázy s vodou a nechají v chladné místnosti. Když pupeny naboptnají, dá se váza do teplé místnosti. Poté, co se objeví první květní lístky, je třeba dát vázu na okno, pokud možno na jižní stranu, aby na květy dopadalo co nejvíc světla. Je třeba často vyměňovat vodu ve váze.


Další oklamání přírody se může provést na vánočním kaktusu, který se ke květu přinutí denním zaléváním. Po měsíci (na konci roku) by měl rozkvést.

Žádné komentáře:

Okomentovat

Kopírování textů i obrázků je možné s podmínkou, že se uvede jako zdroj Rozhledy 010.