Google

Fotogalerie

Prohlížeč se objeví po kliknutí na obrázek.

neděle 25. září 2011

Proč nelze zakázat nedělní prodej v obchodních řetězcích.

S návrhem zákazu nedělní práce v českých končinách se příliš neuspěje. Vyrostla už totiž generace, která si neumí představit povinnou sobotní pracovní dobu, ale ani neděli se zavřenými obchody. Argumentuje se povinností během týdne pracovat do večera.

Částečně musíme dát vyznavačům nového způsobu života za pravdu. Dříve u nás byla prodejna potravin v každé ulici, v každé vesnici, vzdálenost z bytu do krámu se měřila na stovky, často jen desítky, metrů. Samoobsluhy byly otevřené ráno od 6 hodin, bylo tedy možné zaskočit do obchodu ještě před odchodem do práce. Pracovní doba končila mezi 14 a 16 hodinou, takže na nákup potravin bylo i odpoledne času dost.

I když dříve bývaly u pultů a pokladen také fronty, doba nákupu se dala počítat na několik minut. Dnes malé obchody potravinami uvnitř měst a ve vesnicích zmizely, obchod byl vyhnán na okraj měst. Z několikaminutové záležitosti se včetně cesty stala záležitost i několikahodinová. Pro 2 rohlíky do supermarketu nechodí už ani bezdomovci. Příčiny úpadku křesťanské morálky na českém území jsou zřejmě hodně hluboké.

V dávně minulosti se obchodem zabývali hlavně židé, jimž nebyla cizí lichva. Pro křesťana byl obchod hříchem. Každý obchod je vlastně lichva. Středověké pogromy na židy přicházely ve chvílích, kdy míra okrádání křesťanů bývala neúnosná. Regulace židovského obchodu byla nejdříve prováděna hlavně městy, v 18. století už byla lichva a okrádání křesťanského obyvatelstva tak intenzivní, že to začalo ohrožovat stát. Proto císař Josef II. se rozhodl činnost židovských obchodníků omezit. Pod hrozbou přísných trestů museli židé dodržovat určitá pravidla obchodování. Bohužel v té době už země, včetně Čech, Moravy a Slezska, začaly být z velké části závislé na židovském kapitálu, což židům umožnilo vstup do politiky.

Po rozpadu c.a k. monarchie a pádu státního římskokatolického náboženství se v Československu židovským bankéřům a politikům otevřela širá pole působnosti. Jakým způsobem se chtěli židovského kapitálu zmocnit nacisté, je zásluhou holocaustu dostatečně známo. Byl to ovšem pláč na špatném hrobě. Byla odstraněna židovská luza, miliony bezvýznamných drobných židovských živnostníků, rozhodující židovský kapitál však zůstal v západních bankách a je doposud příčinou mnoha uměle vyvolaných světových hospodářských problémů.

Není třeba dlouho uvažovat o tom, komu vyhovují velké obchodní řetězce, které za pomoci levných padělků zničily poctivý obchod a ovládly život obyvatelstva. Některé státy si brání alespoň tradiční křesťanské neděle a svátky, Česká republika, která před léty podlehla materializmu Žida Marxe, povolila cizímu kapitálu svévolně manipulovat s obyvatelstvem. Nedělní prodejní doba je toho dokladem.(David R.)

1 komentář:

  1. Investor z londýnské City šokoval televizní diváky i moderátorku pořadu BBC o hrozící nové ekonomické krizi. Řekl, že investorům je jedno, co vlády udělají s ekonomikou, protože investoři na krizi vydělávají.

    OdpovědětVymazat

Kopírování textů i obrázků je možné s podmínkou, že se uvede jako zdroj Rozhledy 010.