Google

Fotogalerie

Prohlížeč se objeví po kliknutí na obrázek.

čtvrtek 25. srpna 2011

Zajímavé vesnice: Mladošovice.

Mladošovice (479 m) leží na okraji Třeboňské pánve, 10 km jihozápadně od Třeboně. Byly osídleny kolonizací v době vlády Přemysla Otakara I., kdy Vítek z Prčic část svých poddaných z Benešovska a Sedlčanska přesunul na Třeboňsko.Kostel sv. Bartoloměje.

Od roku Mladošovice patřily 1367 třeboňskému klášteru. V té době už stál farní kostel sv.Bartoloměje, který po třicetileté válce připadl také klášteru. Věž kostela byla postavena nákladem obce v roce 1499. Na počátku sedmnáctého století bylo v Mladošovicích deset usedlých, po třicetileté válce zůstal jen jeden.

Bývalá škola, nyní obecní úřad.

Ve zdejší škole, založené v roce 1823, prožil mládí spisovatel Radovan Krátký, zakladatel časopisu Dikobraz, který se sem celý život vracel. Na mladošovickém hřbitově byl v roce 1951 pohřben Jan Kojan, malíř, který šeď povýšil na barvu.


I takovéto zákoutí lze v Mladošovicích objevit.


Farní dvůr byl po roce 1948 zestátněn a do 80. let ho užívalo JZD. O tom, že po jeho vrácení církev zbohatne a udělá zvláštní terno, je možné pochybovat.

Mladošovice se v období normalizace přeměnily na novou vesničku střediskovou - původní vesnická zástavba už zde nepřevažuje. Uprostřed obce, proti kostelu, bylo pro socialistickou zemědělskou velkovýrobu postaveno několik jednopatrových bytových domů a na východním okraji Mladošovic vyrostlo sídliště rodinných domků. Rovněž při úpravě starých usedlostí byly většinou upřednostněny moderní stavební prvky.

Starosta je zároveň zemědělským podnikatelem.

V obci Mladošovice, jejíž součástí jsou Petrovice a Lhota, žije nyní 250 obyvatel.

Žádné komentáře:

Okomentovat

Kopírování textů i obrázků je možné s podmínkou, že se uvede jako zdroj Rozhledy 010.