Google

Fotogalerie

Prohlížeč se objeví po kliknutí na obrázek.

neděle 24. července 2011

Zajímavé vesnice: Řípec.

Obec Řípec se nachází na pravém břehu řeky Lužnice, vzdušnou čarou 4 km od soutoku s Nežárkou. Protože soutok obou řek je uprostřed města Veselí nad Lužnicí, které se vyznačuje velkou rozlohou, je vzdálenost mezi oběma obcemi mnohem menší.


Název vesnice Řípec údajně vznikl od toho, že byla postavena na kopečku, který se podobal Řípu, tedy to byl Malý Říp, později Řípec. Obec Řípec je jedna z nejstarších osad v okolí, neboť již v 10. století se připomíná, že mezi jinými osadami i Řípec patřil panu Jindřichu Dráchovskému na Dráchově.Oblast byla osídlena mnohem dříve, čemuž napovídají nedaleko nalezené slovanské mohyly. Předurčoval ji k tomu brod (později most) přes řeku Lužnici v nedalekém Dráchově, jímž vedla zemská stezka do Rakous. Řípci, ukrytému za kopcem Strážka, se intenzivní provoz, včetně pohybu armád, na blízkých hlavních trasách (Bechyně-Jindřichův Hradec a Soběslav – Třeboň) poměrně vyhýbal. Až do roku 1360 patřil Řípec paní Anně z Lipé, která jej v tomto roce darovala Oldřichovi z Rožmberka. V roce 1594 Petr Vok z Rožmberka Řípec prodal městu Soběslav. Po porážce českého stavovského povstání Řípec příslušel české královské komoře, od které některé poddané získávali drobní majitelé okolních panství. Poté, co Jan Adolf Schwarzenberg v roce 1661 koupil celé třeboňské panství, stali se zdejší sedláci jeho poddanými. Po zrušení roboty Řípec náležel k hejtmanství Třeboň, k soudnímu okresu Veselí nad Lužnicí. V roce 1948 byl Veselský okres zrušen a oblast se dostala k okresu Soběslav, který v roce 1960 byl začleněn do okresu Tábor.Škola v Řípci byla zřízena v roce 1799, současnou podobu dostala v roce 1908. Kostel Nanebevzetí Panny Marie byl postaven v roce 1885. Život v původně jen zemědělské obci ovlivnila železniční trať Vídeň – Praha z roku 1871, vedoucí 1 km západně od Řípce. Zastávka Řípec byla zřízena až v roce 1935.
V katastru obce byla v roce 1939 postavena mlékárna Mlékařského družstva Tábor. Tato mlékárna je doposud jedním z nejdůležitějších závodů společnosti Madeta. V současnosti v řípeckém katastru, poblíž Madety, probíhá výstavba obrovského dálničního mostu, který překlene železniční trať, silnice i řeku Lužnici.Řípec je samostatnou obcí, která má 280 obyvatel. (R.Fischer)

Žádné komentáře:

Okomentovat

Kopírování textů i obrázků je možné s podmínkou, že se uvede jako zdroj Rozhledy 010.