Google

Fotogalerie

Prohlížeč se objeví po kliknutí na obrázek.

čtvrtek 21. července 2011

Zajímavé vesnice: Miloňovice.

Miloňovice jsou stará vesnice, ležící nedaleko Strakonic, vlevo od hlavní silnice na Volyni. Štíty několika gruntů jsou barokní, ale je to trochu jiné selské baroko, než je možné spatřit na Soběslavských blatech.

První zpráva o obci je z roku 1243, kdy Bavor ze Strakonic Miloňovice daroval maltézskému řádu ve Strakonicích. V roce 1318 sídlil zde vladyka Ctibor a později zde byla postavena tvrz. V držení Miloňovic se vystřídalo mnoho majitelů.


O původní tvrzi jsou zmínky naposledy v roce 1611. Na jejím místě vyrostl obdélníkový dvůr, jehož poslední přestavba proběhla v roce 1910. Obytné jednopatrové části se začalo říkat panský dům. Původní zůstala jen sýpka stojící mimo dvora.


Dvůr později vlastnil poslanec Republikánské strany Rudolf Beran, kterého připomínají jen dlažební kostky, jimiž jsou cesty ve dvoře vydlážděny. Dvorem prakticky prochází silnice, je v něm autobusová zastávka. V panském domě sídlí obecní úřad.


Statek U Švandů jako jeden z mála dostal nový kabát. Žil tam známý dudák Švanda, jenž se s čarovnými dudami vydal do země turecké? Inspiroval se k napsání klasické divadelní hry J.K.Tyl právě zde?


Miloňovice mají 265 obyvatel.

Žádné komentáře:

Okomentovat

Kopírování textů i obrázků je možné s podmínkou, že se uvede jako zdroj Rozhledy 010.