Google

Fotogalerie

Prohlížeč se objeví po kliknutí na obrázek.

pátek 1. července 2011

Google: Konec řidičských průkazů a zákazu alkoholu se blíží!

Počítačová koncern Google v roce 2010 oznámil, že pracuje na vývoji automobilů bez řidiče. A dodal, že technologie je už v takové fázi, že s auty jezdí i v ostrém provozu. Firma si je budoucností aut bez řidiče velmi jistá, snažila se i lobovat za schválení robotických aut ve státě Nevada.

Vývoj počítačů ale dospěl do fáze, že jejich výkon začíná blížit lidskému mozku. I mobilní počítače do kapsy dokážou spočítat miliardy operací za sekundu. Vysoký paralelní výkon je důležitý pro zpracování velkého množství dat najednou, což je typické pro obraz a rozpoznávání objektů dle databáze. Takto pracuje i náš mozek.

Průkopnické počítačem řízené automobily, které byly schopné dorazit do cíle skrze různorodý terén, má na svědomí především univerzita ve Stanfordu a tamní výzkumné týmy. Ve spolupráci s vojenskou organizací DARPA (Defense Advanced Research Projects Agency) posunuly vývoj další kus dopředu.

Americký stát Nevada jako první přijal zákon o automatickém řidiči. Zákon byl přijat téměř jednohlasně. Obyvatelé Nevady tak za necelý rok mohou teoreticky začít používat první automaticky řízené automobily. Tak rychle se sice v prodeji neobjeví, ale povolení je první důležitá část, která je k reálnému použití potřeba.

Žádné komentáře:

Okomentovat

Kopírování textů i obrázků je možné s podmínkou, že se uvede jako zdroj Rozhledy 010.