Google

Fotogalerie

Prohlížeč se objeví po kliknutí na obrázek.

čtvrtek 7. července 2011

Dostihové dráhy opustila Eva Palyzová.


Dnes sportovní a zemědělská veřejnost rozesmutněla zpráva, že ve věku 76 let zemřela Eva Palyzová, populární dostihová závodnice ze 60. let. Měla velké zásluhy o vysokou úroveň dostihového sportu a na chov koní v Československu.

Při Velké pardubické 10. října 1965 jí ve statečném boji povzbuzovalo 40.000 diváků v hledišti a držely jí palce další statisíce lidí u televizorů. Palyzová na koni Cavalet vjela do cílové roviny jako první, ale na poslední překážce se před ní dostal neméně populární jezdec František Vítek na klisně Mocná. V závodě startovali 4 československé koně, 4 sovětské, 3 rumunské a 2 maďarské.

Reportáž ze závěru dostihu:
"Mezitím pole za vedení VAMPIRA, RAZVANA a FAVORITA překonávalo Malý vodní příkop a blížilo se k Taxisu. Zde měli pád BOJARKA, KRÖZUS a PRIBOJ, později PING PONG skočil do příkopu, když před překážkou zpomalil a neměl potřebné tempo. Zatímco KRÖZUS a PRIBOJ pokračovali dále, BOJARKA a PING PONG vzdali. Poslední skákal bezchybně osamocený KOREC.

Na Irské lavici měl pád EREBUS a vybočil zde RAZVAN. Pole se roztáhlo. Na Malých zahrádkách padl PRIBOJ.
Vpředu vodil CAVALET, sledován MOCNOU. Na dvanácté překážce měl pád FAVORIT, který znovu padl na Hadím příkopu a skočit zde odmítl KOREC.

Rozhodnutí přišlo na Velkém vodním příkopu, kde padli VAMPIR, GABOJ a EREBUS. Domácí favorité CAVALET a MOCNÁ potom získali velký náskok. Z ostatních se je snažil stíhat GABOJ, ale oranice jej natolik vyčerpala, že pomalu ztrácel tempo.

Zatímco na Velkých zahrádkách padl EREBUS, vedoucí dvojice CAVALET a MOCNÁ překonali postupně všechny další překážky kurzu.

Před poslední proutěnkou se MOCNÁ dotáhla na dosud vedoucího CAVALETA a proutku skákali současně. Již unavený CAVALET zde klopýtl, MOCNÁ naopak přidala a zadrženě o dvě délky proběhla vítězně cílem. Daleko za nimi jako třetí dobíhá GABOJ a s odstupy pak ještě další koně. " Zdroj: http://www.pardubice-racecourse.cz/1965.html>

Žádné komentáře:

Okomentovat

Kopírování textů i obrázků je možné s podmínkou, že se uvede jako zdroj Rozhledy 010.