Google

Fotogalerie

Prohlížeč se objeví po kliknutí na obrázek.

úterý 19. července 2011

Císařské lázně nepatří do současnosti?

Při čtení Karlovarského deníku je mi smutno. Po zamyšlení smutek vystřídal pocit hrdost. Uvědomil jsem si, že patřím k nevelkému množství lidí, kteří se kurýrovali v lázeňské budově, kde v dobách c.a k. monarchie si mimo císaře pána kurýrovala vladařské, šlechtické a generálské nemoci vídeňská, peterburgská, londýnská smetánka a potentáti z celého světa. Léčil jsem se tam to v době, kdy budova Císařských lázní, po roce 1945 pojmenovaná jako Lázně I., se i bez údržby ještě skvěla téměř původní kráse.




Bohužel Císařské lázně, které byly i v době socializmu zachovány v původní podobě, se staly obětí polistopadové politiky. V této unikátní národní kulturní památce bylo nejdříve zřízeno kasino. Pokus o privatizaci skončil typickým českým způsobem; "co se nedá okamžitě zpeněžit, nemá cenu." Budova byla nabídnuta organizátorům filmových festivalů. Ti z ní udělali přístavní krčmu. Ve skvostném Zanderově sále se smažily hranolky a klobásy a na původních parketách se típaly cigarety. Nádhernou výzdobu zamlžily výpary a kouř. Postupně se ztratila významná část inventáře, areálu se nevyhnuly ani požár a masívní havárie vody. Je to vlastně zázrak, že památkově chráněný objekt ještě vůbec stojí.


Budova Císařských lázní v Karlových Varech byla podle plánů architektů Fulnera a Helmera postavena v letech 1893 až 1895. Nad hlavním vchodem si každý mohl přečíst jména lékařů, kteří se zabývali studiem karlovarských pramenů a kteří měli zásluhy na rozvoji lázeňského města, jehož sláva kulminovala v roce 1911.


V době, kdy jsem po operaci v těchto lázních prodělával všechny lázeňské kúry, jsem si ještě zdaleka neuvědomoval jaká možnost se mi naskytla. Koupelna s archaickým vybavením, mosaznou vanou vyleštěnou do zlatova, obklady, koberce, secesní nábytek. Schodiště, kavárna, bufet, šatny - všude na hosta dýchala zámecká atmosféra, k níž přispívala i vysoká profesionální úroveň personálu. To byla pro mé představy o lázeňské péči vysoko nasazená laťka, proti tomu mi jiné lázně připomínají kasárenskou umývárnu. Na počátku 80. let už byly Lázně I. uzavřené.


Kam čert nemůže, tam strčí politiky a úředníky. Město, kraj, památkáři a další organizace si už několik let Císařské lázně přehazují jako Werich s Voskovcem granát. Všichni tvrdí, že chtějí národní kulturní památku zachránit, přitom se jim jedná o peníze až na prvním místě. Naděje na obnovu Císařských lázní nastává vždy po výměně krajské či městské politické reprezentace. Krajský úřad jako poslední majitel naplánoval rekonstrukci. Areál se měl proměnit v různá infocentra a muzea a v důstojné sídlo Karlovarského symfonického orchestru. Po dvouletých projektech a přípravách zasáhli památkáři, kteří nedovolí zbourání tzv. Rašelinového pavilonu. Peníze vydané na projekt vylétnou komínem a kraj hodlá Císařské lázně vrátit městu. Takoví jsme hospodáři. (M.V.)

Žádné komentáře:

Okomentovat

Kopírování textů i obrázků je možné s podmínkou, že se uvede jako zdroj Rozhledy 010.