Google

Fotogalerie

Prohlížeč se objeví po kliknutí na obrázek.

pondělí 18. července 2011

5. Praktické rady hospodářům v roce 1911 (Kování vzdorných koní.).

Mnozí koně nechtějí se za živý svět dáti okovati.; bijí, koušou, kopají jako zběsilí, jakmile se k nim kovář přiblíží. Nezbývá tedy nic jiného než užití zvláštních prostředků.Připneme koni pás k upevnění pokrývky, na to připevněme pavézník číli utahák volně kolem krku tak, aby ležel na plecích a nemohl se přitáhnouti.Nyní připněme ohlávkovou uzdu napřed k dlouhému, kolem krku položenému pavezníku pevně jednou přeskou pak připneme k pasu na upevněné pokrývky provléknuvše uzdu předníma nohama, aby náhrdelní provaz průdušnici nezadrhl.


Abychom mohli nerušeně provést další opatření na zápěstí koně, zvedneme dle toho, má-li se pravá neb levá noha dát okovat, především tutéž přední nohu do výše, vrhnuvše s opačné strany jiný provaz přes zátylek a připebněme jej k té které přední spěnačce. Tímto způsobem udržuje se noha ve výši. Na to položte druhý konec pavézníku kolem hrdla připevněného podél hřbetu koně, obtočme jej kolem kořene ocasu polovičním uzlem tak, že se nezdrhne a neutáhne. Nyní položme kolem spěnačky vysoce nadzvednutého kopyta řemen dvěma kroužky opatřený a nemáme-li řemenu, můžeme také krátkého provazu upotřebiti.


Nyní provlékneme naznačenými kroužky pavézník a pusťme pak přední až dosud nadzvednutou nohu. Jakmile má být kůň okován zatáhne se za provaz a kůň je nucen klidně stát, načež jej kovář může za pomoci dvou silných pomocníků bez obavy v tomtéž čase okovati, jako každého jiného koně.


Jiný způsob, aby se dali vzdorovití koně okovati, je ten, že si navlhčíme šátek a ruce silicí petrželovou (as 3 g) a přiložíme jej k nozdrám vzdorovitého koně. Silici petrželovou jest možno koupiti v lékárnách nebo v materiálních obchodech.

Žádné komentáře:

Okomentovat

Kopírování textů i obrázků je možné s podmínkou, že se uvede jako zdroj Rozhledy 010.