Google

Fotogalerie

Prohlížeč se objeví po kliknutí na obrázek.

sobota 14. května 2011

Když sedlák vyhoří.

Mičovice jsou obec v závětří Šumavy, poblíž jihočeského ovocnářského centra Lhenic. V této obci před jedenácti léty začal hospodařit Josef Hrabě (34).
Jedenáct let v zemědělství není dlouhá doba, za tu dobu se podnik sotva vybaví mechanizací a jakžtakž stabilizuje jeho chod. Josef Hrabě sedlačí a ještě montuje kotle. Živí tím nejen sebe, ale také manželku a sedm dětí. To mimo potu v tváři vyžaduje peníze, tedy půjčky. "Lidé se mi smějí, že dělám od slunka do slunka, ale jinak to nejde." Usilovně budované dílo padlo 7. dubna 2011 za oběť požáru. Škoda byla odhadnutá na 3 miliony. Shořely nepojištěné budovy, zemědělské a truhlářské stroje a zásoba sena.


Zvířata naštěstí neshořela, avšak potřebují žrát a provoz velké rodiny stojí měsíčně minimálně 25 tisíc korun jen za nejnutnější věci. "K tomu mám traktor na úvěr a dodávku na leasing. Kdybych neměl děti, které mi dodávají sílu dál bojovat, tak je to opravdu na provaz. Ještě že jej pořádně nemám kam uvázat," řekl po požáru Josef Hrabě.(idnes)


Domněnka, že farmu zapálily hrající děti se nepotvrdila. Objevily se v zadní části objektu neznámé stopy, a tak začíná převažovat názor, že farma byla zapálena úmyslně. Napovídá tomu fakt, že už v loňském roce sedlákovi někdo otrávil šest kusů dobytka. Závist, msta?


Naštěstí většinu lidí neštěstí jiných netěší, mnoho lidí nabídlo pomoc. Diecezní charita České Budějovice zajistila rodině základní potraviny, zemědělci v okolí pomohli s ustájením zvířat, obec nabízí dřevo na stavbu, přicházejí pracovat dobrovolníci, včetně mužů z azylového domu v Záblatí. Na zakrytí objektu je však třeba nejméně 1 mil. korun. Peníze Josef Hrabě nemá. Pomohou dárci? Jak se zachovají kolegové zemědělci, především ti úspěšní soukromí, kteří se chlubí tučnými konty?


Kdo chce poškozené rodině finančně pomoci, může peníze zaslat na účet 0943191033/0800

Žádné komentáře:

Okomentovat

Kopírování textů i obrázků je možné s podmínkou, že se uvede jako zdroj Rozhledy 010.