Google

Fotogalerie

Prohlížeč se objeví po kliknutí na obrázek.

čtvrtek 3. února 2011

Ukradli nám revoluci (1),

„Strýc Jan pracoval jako podnikový právník. Od něj vím, že tehdejší „disidenti,“ z nichž většina byli normalizační komunisté, vyhození po prověrkách v roce 1969 z rodné strany, vyjednávali už od roku 1985 s představiteli komunistického režimu o podílu na moci.“ Tak začíná jedno vyprávění o tom, co se zde stalo v uplynulých pětadvaceti letech:


To, k čemu tady došlo v listopadu roku 1989, bylo předem naplánováno. Včetně toho, že rozhodující vliv na transformaci ekonomiky budou mít „odborníci z Prognostického ústavu. Součástí plánu byl i článek Miloše Zemana, otištěný v létě roku 1989 v Technickém magazínu a popisující tristní stav naší ekonomiky. Ten měl upozornit na „novou krev,“ ekonomické odborníky, kteří budou jako jediní schopni úspěšně transformovat ekonomiku tohoto státu na kapitalistický systém.


Hlavním cílem byla nejen legalizace majetku bývalých mocenských struktur (třeba lidé z PZO Motokov, Omnipol a dalších podniků, zabývajících se obchodem s kapitalistickou cizinou, měli v zahraničí devizová konta), ale také vytvoření nového podnikatelského prostředí s novými „kapitalisty.“


Byla vymyšlena i „Kupónová privatizace, nejjednodušší a nejméně průhledný způsob ovládnutí státních podniků. Mělo to proběhnout následovně: Ze státních podniků se vyvede část jejich hodnoty a převede se na fiktivní akcie, v tomto případě přejmenované na kupóny. Ty budou spravovat fondy. Hodnota těchto „akcií“ se na „akciovém trhu (nikoli burze!) pomocízahraničního kapitálu“ navýší tak, že přesáhne padesát procent původní hodnoty podniku. Investoři tak získají majoritu a ovládnou podnik. DIK (držitel investičních kupónů, nikoliv akcií!) bude dostávat dividendy a spokojenost bude na obou stranách. Toto všechno mělo být koordinováno komisí pod vedením Valtra Komárka.


Vymyšleno to bylo skvěle. Nikdo ale nepočítal s tím, co vyvede jeden ze zasvěcených, arogantní, ješitný a egoistický Ing. Václav Klaus. Tento člověk vycítil příležitost a „utrhl se ze řetězu.“ Přisvojil si všechny myšlenky a postavil se do čela „transformace.“ Člověk, který dosud neřídil ani trafiku, najednou řídil ekonomiku celého státu!


Na tom, co se stalo, má obrovský podíl viny také Václav Havel, prominentní disident a v té době už z vůle komunistů prezident této země. To on jmenoval Václava Klause ministrem financí s odůvodněním, že je to mladý, progresivní ekonom. Později toho sice litoval, ale už nic nezměnil.


Kdo tehdy stál v pozadí a kdo tedy rozhodl o tom, že se nejmocnějším mužem v této zemi stal právě Václav Klaus, se dnes můžeme jen dohadovat. Dosavadní vývoj ale dostatečně dokázal, že na té ekonomické transformaci nejvíc profitovala skupina lidí, jejichž minulost není zrovna čistá. (Pokračování)

Zdroj: Jak se kalil kapitalizmus

2 komentáře:

  1. V roce 2001 musel Fond národního majetku věřitelům Knižního velkoobchodu vyplatit více než 32 milionů na úhradu dluhů, jež jeho nový majitel Miroslav Macek nikdy nezaplatil.

    OdpovědětVymazat
  2. Klausova vláda v roce 1994 provedla „svou“ reformu - okradla penzisty, když jim „komunistické penze“ snížila na 40% ve vztahu k průměrné mzdě. Člověk žasne, jakou starost má najednou hlavní strana pravicové koalice, když celé roky mlčela nebo lhala. Kam se poděly různé třísetmiliardové rezervy za vlády ODS v roce 1993, miliardy z privatizace majetku za 2-3 biliony korun a z privatizačních účtů za všech vlád, ví jen Bůh.

    OdpovědětVymazat

Kopírování textů i obrázků je možné s podmínkou, že se uvede jako zdroj Rozhledy 010.