Google

Fotogalerie

Prohlížeč se objeví po kliknutí na obrázek.

pátek 20. srpna 2010

Zajímavé vesnice: Zbudov."Kubata dal hlavu za Blata."

21. srpna 1904 byl nedaleko vesnice Zbudov odhalen pomník zbudovského rychtáře Jakuba Kubaty, který údajně byl v těchto místech v roce 1581 popraven. Slavnostního odhalení Kubatova pomníku se zúčastnilo asi 30 tisíc lidí.Podmáčené louky, Blata, v roce 1509 král Vladislav II. Jagelonský daroval Rožmberkovi, jenž je velkoryse zase přenechal svobodným blatským sedláků, kteří je stejně odjakživa užívali. V roce 1562 koupil hlubocké panství Jáchym z Hradce, který se během tažení proti Turkům v roce 1565 utopil v Dunaji, takže hlubocké panství převzal jeho syn Adam z Hradce, jenž se dostal do sporu s blatskými sedláky. Tolik historická fakta.

„Podle doposud šířené legendy Adam z Hradce prohlásil blatské louky za svůj majetek, což bylo příčinou vzpoury sedláků z blatských vesnic. Vzpouru prý vedl zbudovský rychtář Jakub Kubata, který se domáhal práv u královského soudu. Adam z Hradce nečekal na rozhodnutí soudu a Kubatu uvěznil a nechal mučit. Ten však žalobu neodvolal, a tak ho Adam z Hradce před zraky vesničanů, nahnaných z celého panství, nechal popravit. Až po Kubatově smrti rozhodl císař ve prospěch sedláků“Celý příběh rychtáře Jakuba Kubaty poněkud připomíná pozdější boj Chodů v čele s Janem Sladkým Kozinou za jejich práva, jak ho popsal v románu Psohlavci Alois Jirásek. Na počátku 20. století se tomu věřilo víc než slovu Božímu.

Historici zjistili úplně něco jiného. Kolem roku 1581 skutečně došlo ke sporu tehdejšího hlubockého pána Adama z Hradce se sedláky ze Zbudovských blat. Nejednalo se však o právo na tamní pastviny, ale o sirotčí peníze. Fond vytvořený ve prospěch osiřelých dětí, který byl pánovi svěřen a o jehož použití měli rozhodovat svobodní blatští sedláci, nebyl k dispozici. Adam z Hradce zřejmě peníze utratil, a tak je nemohl vydat. To vyvolalo ve vsích bouře. A protože vrchnost mívá vždycky pravdu, několik sedláků to nakonec odneslo vězením. Žádná poprava doložena není. Jestli vzbouřence vedl Jakub Kubata, rychtář ze Zbudova, za to žádný historik krk nedá.

Zbudovská blata
(R. Fischer)

Žádné komentáře:

Okomentovat

Kopírování textů i obrázků je možné s podmínkou, že se uvede jako zdroj Rozhledy 010.