Google

Fotogalerie

Prohlížeč se objeví po kliknutí na obrázek.

úterý 4. května 2010

Spáchal M. R. Štefánik sebevraždu?


Ode dneška za měsíc uplyne 91 let, co při pádu letadla nedaleko Bratislavy zahynul první československý ministr obrany Milan Rastislav Štefánik.

Protože Štefánik byl zkušený pilot, pád jeho letadla je dodnes záhadou. Podle původních oficiálních verzí se jednalo o selhání motoru. Konstrukce některých tehdejších lehkých letadel však už s takovou eventualitou počítaly, takže zkušenému pilotovi, jakým Štefánik byl, by se mělo z výšky 100 m podařit bezpečně přistát.

Jinou verzi hned od Štefánikovy smrti šířili slovenští nacionalisté, že Štefánikovo letadlo bylo sestřeleno na přání Čechů, kterým prý byl každý slovenský politik nepohodlný. Tuto myšlenku před nedávnem oživil otec současné slovenské samostatnosti Vladimír Mečiar, který prohlásil, že znal lidi, kteří na Štefanikovo letadlo stříleli na rozkaz českého velitele (v případě Mečiara by nebylo zvláštní, ani kdyby prohlásil, že viděl na vlastní oči, jak Štefánika sestřelil roj českých stihaček).

Je zde poslední verze, ke které se kloní v poslední době někteří historici, že Štefánik spáchal sebevraždu. Není to domněnka však zcela nová, vyslovil ji hned po Štefánikově smrti T. G. Masaryk, když mluvil o Štefánikově dobrovolném odchodu ze světa, neboť v důsledku nemoci (žaludek) trpěl silnými depresemi. O náhlém kolmém pádu letadla napsal v tehdejší zprávě francouzský důstojník, který pád na vlastní oči viděl. O zvláštní ctižádostivé povaze hovořil v roce 1938 i bratr M. R. Štefánika. Není tedy vyloučeno, že M. R. Štefánik trpěl úzkostí, že kvůli nemoci jeho doposavadní úspěšná kariéra nebude pokračovat a dokonce dobrovolnou smrt v blízkosti svého rodiště dopředu naplánoval. (M.Veselý, 4.10.2010)

2 komentáře:

  1. Jeden "múdry slovensky politik" povedal, že hovoril s vojákmi, ktorí mu prezradili, že "dostali rozkaz Štefánika zostreliť".
    Iba nepovedal,akej národnosti tý vojaci boli a ako sa s nimi rozprával((po česki, po nemecki, alebo po maďarski, (lebo po slovenski tý "protiletadloví" nevedeli)),
    v ktorom roku sa s nimi rozprával a koľko let im bolo.

    OdpovědětVymazat
  2. proč by Češi sestřelovali MRŠ, když byl zavilý čechoslovakista? A sebevražda? Přitažené za vlasy. Pokud ho někdo seestřelil tak Maďaři nebo Rakušáci

    OdpovědětVymazat

Kopírování textů i obrázků je možné s podmínkou, že se uvede jako zdroj Rozhledy 010.