Google

Fotogalerie

Prohlížeč se objeví po kliknutí na obrázek.

čtvrtek 15. dubna 2010

Mariánská kasárna v prodeji.

Dnes se v Praze uskuteční druhý pokus o prodej Mariánských kasáren v Českých Budějovicích. Do současné podoby byla kasárna postavena v polovině 19. století. Zvenčí je jejich vzhled nezajímavý, uvnitř jsou ovšem stylové historicky zajímavé prostory.


Přestože pěšák Josef Švejk strávil v českobudějovických Mariánských kasárnách pouhé tři dny, a to ještě v "Regimentsarrestu", proslavil je více než všichni ostatní vojáci, včetně budoucích politiků Gottwalda, Švermy nebo Havla, kteří zde v různých dobách vykonávali povinnou vojenskou službu. Se Švejkem sdílel vězení jednoroční dobrovolník Marek, o němž se mnozí domnívají, že to byl autor románu Jaroslav Hašek. Za c.k monarchie byla vojenská služba tříletá, pouze maturanti soužili jeden rok. Říkalo se jim jednoroční dobrovolníci (jednoročáci). Měli na rukávě žlutou pásku s černým proužkem.


V Mariánských kasárnách pobýval česko-německý 91. regiment, jehož protektorem (inhábrem) byl svobodný pán (baron) generál von Czibulka. Vojáci tohoto pluku nosili tmavomodré kabáty se zářivě zelenými výložkami a žlutými knoflíky. Ráno vojáci odcházeli na cvičiště u Čtyřech Dvorů, za doprovodu trubačů a bubeníků. Každý voják nesl na zádech napěchované "tele", batoh z telecí kůže, a na rameně pušku. Povinné zatížení bylo 28 kg. Domů se vraceli odpoledne, potom do devíti hodin, kdy byl trouben "štrajch", měli volno a mohli jít do města.

Před dvaceti lety vojsko kasárna opustilo, majitelem se stalo město České Budějovice. Objekty sloužily jako úřady, sídla různých firem a obchody. V roce 2005 je koupila stavební firma, která je zřejmě chtěla zbořit a na jejich místě postavit hotel. Zasáhli však historici z Prahy, kteří prosadili zapsání Mariánských kasáren mezi kulturní památky. Tomu se majitel nechtěl přizpůsobit a kasárna vrátil městu, které se je čas od času snaží prodat. Jejich cena 80 milionů, nyní 62 milionů, se zájemcům zdá příliš vysoká. Většina podnikatelů ve stavebnictví totiž nyní není schopná vymyslet nic jiného než staré budovy uprostřed měst zbourat a od základu postavit obchodní centra. Investovat do bytů nebo úřadů se nikomu nechce, ještě tak do exkluzivního hotelu. (M. Veselý, 15.4.2010)

Žádné komentáře:

Okomentovat

Kopírování textů i obrázků je možné s podmínkou, že se uvede jako zdroj Rozhledy 010.