Google

Fotogalerie

Prohlížeč se objeví po kliknutí na obrázek.

čtvrtek 18. února 2010

Železničáři bez čepic.

Od 1. března 2010 nemusí průvodčí vlaků nosit čepice. Zpráva, která by veřejnost nemusela zajímat. Jak to průvodčím prospěje, je také otázkou? Nebo nebudou muset ve stanicích z vlaků vystupovat tak jako doposud? Možná i k tomu dojde, když si budou stěžovat na déšť, sníh, vítr, mráz.

Vidět mimo nádraží Českých drah železničáře v uniformě je dnes vzácnost. U soukromé železnice JHMD ztratila asi úplně význam, nahradily ji reflexní vesty. To samé platí pro vojáky i policisty a hasiče, pokud nejsou ve službě. Červené čepice výpravčích už se stávají unikátem, ty železnice odstraňuje i s výpravčími, odjezdy vlaků budou řízeny jen světelnou signalizací, možná mobily, vysílačkami.

Před takovými padesáti lety, ještě také před dvaceti, se to všude uniformami jen hemžilo. Ti, co je nosili, byli na ně hrdí. Stavovská hrdost platila více než peníze. Kdo náhodou v civilním oblečení potkal známého železničáře, policistu nebo důstojníka armády, tak je těžko poznal. Chodili v uniformách pořád a všude, v nádražních restauracích se to modrými i zelenými uniformami jen hemžilo.

Znal jsem starého železničáře, který i své vrstevníky upozorňoval: "Když mám na sobě uniformu modré armády, tak mi netykejte!" Přitom to ve skutečnosti ani nebyl železničář, pouze brigádník, který na Wilsoňák chodil vykládat balíky. Uniformu od někoho koupil nebo dostal, ale dlouhá léta na ní jezdil zadarmo ve vlaku, protože průvodčí ho nekontrolovali. Stačilo vzorově zasalutovat.

Proč v poslední době je u nás odpor k uniformám, není možné přesně určit. V penězích to asi není, vždyť v některých bohatých zemích, například ve Spojeném království, chodí v uniformách kdekdo, i školáci. Příčinou je asi tradiční české protestantství proti všemu, snad přehnaná touha po anonymitě. Stejné je to s pracovními obleky. V některých oborech snad se šetří a proto zaměstnanci chodí v civilním soukromém oblečení. Jak se asi zvýší prestiž lékaře, který sedí v ordinaci v džinech a barevném tričku? Jak asi hostovi restaurace chutná sváteční oběd, když ho obsluhuje číšník v kostkované košili nebo servírka s vyvalenými špeky nad kalhotami zaříznutými hluboko v prodloužených zádech? U lidi vyrostlých za určitých společenských pravidel a zvyklostí nový způsob chápání svobody vyvolává pocity smutku nad takovými změnami.

Průvodčí vlaků Českých drah tedy budou bez čepic, zato budou mít oranžovo-zelené plácačky, kterými budou oznamovat připravenost vlaku k odjezdu. Doposud to ve dne oznamovali zvednutou rukou, v noci kapesní elektrickou svítilnou. Po staru se žít nedá. Jak to bývá; některé změny jsou k dobru, jiné k horšímu. S odstraněním čepic možná železnice ztrácí víc, než si její šéfové dovedou představit. (M.Veselý,18.2.2010)

2 komentáře:

  1. Zdravim VSECHNY PRAVOVERNE ZELEZNICARE!!! Ona vubec ta cela dnesni draha za moc nestoji, ZLATE CASY CSD A ZLATE CASY TECH SPRAVNYCH UNIFOREM S OKRIDLENYM KOLEM, VYLOZKY S HVEZDICKAMI A ZLATE KNOFLIKY!!! Tu dnesni ,,UNIFORMU‘‘, do te bych neoblekl ani PSA!!! KOUKEJTE VSECHNO VRATIT JAK BYLO, KOUKEJTE VRATIT VYPRAVCIM CERVENOU CEPICI A DAT JE NA KAZDOU STANICI A DALSI VECI. A tu dnesni uniformu Ce De si strcte za klobouk!!!!! ZAPOMINATE NA TO, ZE ZELEZNICAR JE STATNI ZAMESTNANEC, ZELELEZNICE JE STATNI NEBO NARODNI PODNIK A JE TO OD VALKY MODRA ARMADA A PRESTANTE S PROPOUSTENIM CI RUSENIM TRATI!!! VRATTE ZELEZNICARUM A NASI ZELEZNICI DUSTOJNOST!!! TO VAM VZKAZUJE MINIKLUB ZELEZNCAR CSD A TAKY PRAVOVERNY,SICE AMATER, ALE PRESTO TAKTEZ ZELEZNICAR JOHNNY

    OdpovědětVymazat
  2. Jeste jednou zdravim Vsechny!!! Vite, ono se pozna, kdo to na draze vede a podle toho to taky vypada, jak se rika: Jaky Pan takovy kram nebo kman! Tyto dnesni uniformy CD, navrhla jista Pani ,,Inzenyrka‘‘ Honzikova a jak je videt,vubec tomu NEROZUMI a uplne ji znicila, ti okolo to jak bezesmyslu schvalili a tim i Zeleznicare, sproste degradovala!!! Pani ,,Inzenyrko‘‘ Honzikova, STYDTE SE!!!!! A nejde jen o uniformu, kdyby jste videli, co na ruznem nadrazi ci ve vlaku toho nefunguje!!! Ja bydlim ve Vrsovicich, nadrazi mam u nosu, tak vim jak to zde vypada. Vypravci zadny, Lampy Sacho se stupackami v noci vicemene nesviti, u tech ,,mnoholamp‘‘ je to taky pokulhava, hlavne, ze nainstalovali novy, pritom by mely lampy vsechny svitit k vuli bezpecnostia taky pro pousun!!! Delsi dobu taky zde nefunguji Stavedla, napred je nechali zchatrat a misto aby je opravili, tak je radsi zborej a ve vlaku?! Tam nefunguji pro zmenu zachody, jsou kolikrat zadelany, pocmarany od sprejeru, no hruza!!! Ale taktez cely vlaky, Zabotlamy nebo klasicky vagony!!! Nevim proc taky vedeni drahy, kupuje rychlikovy vozy z Rakouska, cozpak si sakra neumime ve Studence, vyrobit nove??!! Je to ostuda na ostudu!!! Zajimalo by mne taky, proc parni masiny nezaradite do bezneho provozu, aspon na ty lokalky?!! Plno penez utracite z kraviny a do ceho byste meli investovat, na to se radsi vykaslete!!! Stydte se, vy CELE VEDENI!!! Porad jen zdrazujete jizdenky, samotnym Zeleznicarum bere to posledni na co maji mit narok odjakziva atd. Nechate na nasi Draze, parazitovat nejaky RegioJet, LeoExpress a dalsi, kteri tam vubec nemaji co delat!!!!! JAK RIKAM, ZLATY CSD!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Johnny Zeleznicar

    OdpovědětVymazat

Kopírování textů i obrázků je možné s podmínkou, že se uvede jako zdroj Rozhledy 010.